Čínská energetická masáž

Historie

Čínská energetická masáž, nazývaná také jako tlaková masáž je jednou z uznávaných terapeutických technik, která se používá při léčbě řady zdravotních problémů. Jedná se o druh masáže, jež stimuluje energetické dráhy, včetně bodů, které na nich leží, a tudíž funguje na stejném principu jako akupunktura. Vychází z celostního pojetí člověka a je stará asi 5 tisíc let. První zmínky o jejich principech pocházejí z dob císaře Fu-si ( 2852 - 2737 př.n. letopočtem).

Vztah mezi energií jin a jang se dotýká celého lidského organismu, energie proudící v energetických drahách působí současně na fyzické, duševní i duchovní úrovni. Hlavní koncepcí čínské energetické masáže je teorie o meridiánech, neboli energetických drahách v těle člověka. Existuje 14 hlavních meridiánů. dva mají řídící funkci, dva jsou energetické povahy a deset meridiánů je přiřazeno přímo orgánům.

Udržuje harmonii a rovnováhu

Pokud nejsou energetické dráhy v rovnováze a neproudí jimi volně energie mohou vznikat bloky, které vedou ke zdravotním problémům. Nejčastěji je energie narušena na dráze meridiánu v důsledku stresu, fyzickým a psychickým přetížením, špatným stravováním a pitným režimem. Právě ČTM dokáže nerovnováhu a bloky rozpoznat a odstranit.

Masáž je celo-tělová

Při masáži se přes akupresurní body na jednotlivých meridiánech uvolňují ztuhlé svaly, odstraňují se blokace zad, ovlivňuje krevní oběh, obnovuje se energie a obecná harmonie těla.Člověk se zbavuje stresu, masáží ovlivňujeme dýchání, zažívání i vylučování a činnost všech vnitřních orgánů.Čínská masáž se aplikuje po celém těle. Používá se technika tlakem bříška palců, po přímce v příslušném akupresurním bodu,roztlačování do stran z centra masírovaného místa na obě strany a technika tření dlaněmi po dráze meridiánu. Terapie by měla být aplikována až do uvolnění a vyladění celého těla, což odpovídá přibližně 1.5 hodiny trvání doby masáže.

Pomáhá při:

Masáž hlavy a šíje:  

celková únava, nespavost, bolesti hlavy, nachlazení, bolest uší, očí a zubů, obranyschopnost, oběhový systém, oslabená psychika, zmírnění depresí.

Masáž zad:   

ovlivňuje prakticky veškeré dění v lidském těle, dýchání, zažívání i vylučování, působí na pohybový aparát, posiluje imunitní systém a má vliv na celkovou regeneraci. Příznivě působí při léčení špatné pohyblivosti horních i dolních končetin, odstraňuje bolesti zad, mírní zažívací potíže, léčí průjem ale i zácpu.

Masáže dolních a horních končetin:    

DK - poruchy pohybového aparátu, potíže s trávením a vylučováním, otoky nohou, alergie, kožní problémy, ischias

HK - ovlivňuje dýchání, srdeční činnost, oběhový aparát

 Při použití všech těchto postupů je vnímána proudící energie a citlivost akupresurních bodů. Zároveň jsou ošetřeny reflexologií chodidla.

 

Masáž je zaměřena na meridián močového měchýře, který začíná již na čele a vede středem vlasové části hlavy. Proto zde začíná masáž a vede dále v okolí krční páteře, hrudní, bederní. Zde se meridián rozděluje na dvě dráhy podél vnější strany stehen, lýtek a končí na malíkové hraně chodidel.Na této dráze je tedy aktivováno jemným tlakem bříškem palců maséra 67 akupunkturních bodů.

Pro bližší představu o této technice klikněte prosím na odkaz:

https://www.youtube.com/watch?v=kTVBEpPPig4